Liste over forhandlere.
Hvis du søger en forhandler af sten og mineraler nær dig,
 kan du prøve at kontakte en af nedenstående.
Som regel vil forhandleren have samme
udsalgspriser som ses her på siden.

Oplys din valgte forhandler om de varer du ønsker,
evt. med et skærmprint her fra hjemmesiden.
Forhandlere med et stort udvalg, vil ofte have det
på lager eller har en kort leveringstid.

Vi kan ikke garantere at forhandlere vil tage din vare hjem,
ligesom vi heller ikke er ansvarlig for leveringstider.


Område 1000
 
1171 København K
Tessies
Tessie Petersen, Fiolstræde 14
mail@tessies.dk
https://www.tessies.dk 
stort udvalg
Får jævnligt varer fra stenguiden

Område 2000
 
2100 København Ø
Crystal Lab, Østbanegade 3
info@crystallab.com
www.crystallab.com
stort udvalg
Får jævnligt varer fra stenguiden
2300 København S
Smyks.dk
Islands Brygge, Isafjordsgade 3
info@smyks.dk
www.smyks.dk
2500 Valby
Bog og mystik
Lykke Olsen, Valby langgade 82 a
kontakt@bog-mystik.dk
https://www.bog-mystik.dk
stort udvalg
Får jævnligt varer fra stenguiden
2600 Glostrup
Stenriget
Susanne Knudsen,
Lindealle 15
susanne.kn@live.dk
2650 Hvidovre
Hjertechakra.dk
Morten Nielsen, Ulsevej 16a
kontakt@hjertechakra.dk
www.hjertechakra.dk
Speciale i krystaller til haven
2860 Søborg
Pusterummet
Malene Chilgenbach malenechilgenbach@gmail.com
2680 Solrød
Helsehjørnet
Christinna Sandfeld,
Fredensbovej 2
helsehjornet@live.dk

Område 3000
 
3300 Frederiksværk
Stjernelys healing crystaller Aps
Joanna Frost, Nørregade 5
joanna-anete@hotmail.com
3630 Jægerspris
Kimen klinik
Marianne B Therkildsen, Kyndbyvej 82
kimen@kimen.dk

Område 4000
 
4000 Roskilde
Klinik og kursuscenter
Eva og Claus Olsen, Klosterengen 137 A
eva@dig-i-centrum.dk
4140 Borup
Purple Harmony
Heidi Rasmussen, Hovedgaden 60 c
Tel 5069 0660
firma@purpleharmony.dk
www.purpleharmony.dk
4173 Fjenneslev
Lutuz Club
Cattaleya Lotuz Luckieststar
Sasserbrovej 23
cattaleya@godiamond.dk
4241 Vemmelev
Klinik Pluto
Bente Andersen,  Stationsvej 1 bente.andersen@klinikpluto.dk
4591 Føllenslev
Afrodite krystaller
Lisbeth Kærsgaard,
Havnsø møllevej 9, Havnsø
Lisbethkaersgaard@gmail.com
4600 Køge
Femalelux - Pigernes Verden
Nygade 10B
Facebook: Det spirituelle Univers
www.femalelux.dk
4600 Køge
Marlene Lilleskov
Nyportstræde 9
lilleskov18@yahoo.dk
4652 Hårlev
Krystalgrotten
Laila Julendal Christiansen, Køgevej 39
Krystalgrotten@mail.dk
4700 Næstved
Økologisk butik
Claus Grønlund, Dehnsvej 2 A
info@okologiskbutik.dk 
4760 Vordingborg
Livskunsten
Laila Enggaard, Algade 43
le@livskunsten.com
4800 Nykøbing F.
Helsam
Anni Poulsen, Østergågade 1
4800helsam@gmail.com
4800 Nykøbing F.
Højgård ferie
Bo Schmedegaard, Bjerregårdsvej 2,
Nr. Ørslev 
info@hojgard.com
4874 Gedser
Det sorte geomuseum
Marianne Reinhard
info@detsortegeomuseum.dk
4930 Maribo
Ib Norstrand, Skørringe skovvej 7
inors@mail.dk

4930 Maribo
Smykkebixen, Gitte Jørgensen
Refshalevej 24 Tel: 22907220
mail@smykkebixsen.dk

Område 5000
 
5000 Odense C
 Naturkost
Jette og Ernst Tøndering,  Gravene 8
bjarne@naturkost-engros.dk 
stort udvalg
5270 Odense N
Hjertets vibrationer, Dorte Kobborg
Bladstrupvej 89, 5270 Odense N
tel. 6014 2712
dorte@hjertetsvibrationer.dk
5600 Fåborg
Det Blå Hus
Marianne Mulvad, Østergade 41B
marianne@mulvad.dk
5700 Svendborg
Kosmetolog Anni Kristiansen,
Tvedvej 200 A
anni@dinkosmetolog.dk 

Område 6000
 
6000 Kolding
Jordens-elysium.com
Natalina Christensen, Klostergade 17 B
Åben Fr 13-17  samt efter aftale 
tel. 3047 2023
lyzetsgudinde@hotmail.com   
6040 Egtved
Azurit
Knud og Tovehelena
Spjarupvej 9
azurit@azurit.dk
www.azurit.dk  
6100 Haderslev
Frk. Helsekost
Nørregade 28
tel. 6126 1442
info@frkhelsekost.dk
6270 Tønder
Zoneterapi, massage og Bach terapi
Betina Junker, Marskvej 12
betinajunker@gmail.com
6690 Gørding
Janni Disa Lund Nielsen,
Østerhedevej 20
kontakt@disas.dk
www.disas.dk
6700 Esbjerg
Bønnespiren
Torvegade 37  tel. 7513 6033
info@gyldenspiren.dk
6792 Rømø
Stenhuset
Nordre havnevej 32
tel. 2393 7516
stenhuset-romo@hotmail.com
6800 Varde
Janis - Livets Magi
Lykkebjergvej 60
tel. 2291 6780 www.janis.dk
livetsmagi@janis.dk
6950 Ringkøbing
Keilberg Smykker
V. Strandgade 6 d
www.keilbergsmykker.dk
kunstogdesign@keilbergsmykker.dk

Område 7000
 
7100 Vejle
Krystalbutikken
Lis Kærgaard og Malene Lolk
Gl. havn 1, kld.tv
mail@krystalbutikken.dk
7100 Vejle
Den 6. Sans
Ingeborg Hjortsballe, Skyttehusgade 34 
Åben torsdage 16-19
ingeborg@den6sans-vejle.dk
7300 Jelling
Yvona  Håndlæser & Massage
Yvona Annemone Larsen Juhl
Fåruphusvej 7
yvona@bbsyd.dk
7321 Gadbjerg
Mindyourspirit
Karin Damgaard, Refshaven 3
v.k@youmail.dk
7400 Herning
Aurora Spirits, Tekla Lerch,
Agervænget 28 tel 5357 7714
Lerch-en@hotmail.com
7400 Herning
Moon Mica
Kristina Andersen, Lundhuse 2 C
ka@moonmica.dk
7490 Aulum
Krystalriget Laila Atzen Geneser
Tvedbækparken 10  tel 2256 9149
info@krystalriget.dk
7500 Holstebro
Lys og papirhuset
Nørreport
Susanne Kongsøre
7700 Thisted
Krystallen
Doris Ege, Tvorupvej 38
doris@ege.cc
7770 Vestervig
Livets krydderi
Vesterhavsvej 6, Agger
info@ib-g-jensen.dk
7800 Skive
Gitte Olesen Abrahamsen,
Healing og kropsterapi
Tinggade 12
kontakt@gitteabrahamsen.dk

Område 8000
 
8300 Odder
Helseworld, Rikke Christensen,
Rosensgadd 35, Odder
www.helseworld.dk
rikkebach4@hotmail.com
8300 Odder
Sita Yoga Tempeldal
Assebækvej 8, Falling
am@sita-yoga.dk
8340 Malling
Paradiset gårdbutik
Pia Strandgaard, 
Norsmindevej 66, Lillenor
paradiset@paradiset-gb.dk
8362 Hørning
Heartofdreams
Anastasia Anoud Johannson 
heartofdreams@live.dk 
8400 Ebeltoft
Ziga
Jette Bødker, Adelgade 51
post@ziga.dk
8410 Rønde
Chakra Carla hos Sisterunika
Majbritt Bergmann, Hovedgaden 25B
mail@sisterunika.dk
8450 Hammel
Siffh
Siffh Rindom-Bjerre, Voldby Hovvej 60
info@siffh.dk 
8600 Silkeborg
Krystalkontoret
Bjarne Axelsen,  Frederiksberggade 19
Åben Tors 13-17 Fre 13-17 Lør 10-14
Øvrige tider se opslag på
krystalkontoret på facebook
bax@live.dk
8620 Kjellerup
Charlotte Bigum Andersen,
Hornskovvej 16
charlotte-anton@live.dk
8653 Them
Majbritt Christensen,
Silkeborgvej 35
maj3r4@hotmail.com
8700 Horsens
Lene Oddershede, Sønderbrogade 80
Butikken har åben hver fredag 10-17:30
lene@krystaltemplet.dk
stort udvalg
Henter jævnligt fra stenguidens lager
8765 Klovborg
Mikas Sten Univers
Gia Adeler, Riberhusvej 2
giaadeler@gmail.com
8783 Hornsyld
Krystalhjertet
Helle Mikkelsen, Hyllerødvej 6
krystalhjertet@outlook.dk
8830 Tjele
Kirsten Dyrberg, Soltoften 6 E,
Rødding
kirstendyrberg@hotmail.com
8832 Ulbjerg
Livslys
Rikke Troelsen, Villavej 1
oledreng@hotmail.com
8850 Bjerringbro
Klinik Schartau
Berit Schartau, Madekildeengen 34
berit@klinikschartau.dk
8850 Bjerringbro
Højbo Kropsterapi
Betina Buus Rasmussen, 
Boballevej 4, Borre
betina@hojbo-kropsterapi.dk
8900 Randers
Helsam Gaias Basar
Erik Menveds  Pl. 6
tlf. 8643 0329 
Åben Mand-Fred 10-17 Lørd10-14
gaias.basar@gmail.com
8960 Randers
Larimar
Susanne Thobiasen, Haflingervej 34
Åben efter aftale 2721 0171
larimar.dk@gmail.com
   stort udvalg
Henter jævnligt fra stenguidens lager

Område 9000
 
9600 Aars
Reiki center Aars
Anny Kristensen, Solbakken 4 A
tel 3071 4736
thorsdal@post.tele.dk
9640 Farsø
Minna Mølgaard Aarup,
Nørregade 44 
minna.aarup@yahoo.dk
9900 Frederikshavn
Hos Møghe
Pia Rønnest, Søndergade 77
pia@kybele.onmicrosoft.com 
9900 Frederikshavn
Cloostårnet - kiosk
Ebba Wagner, Brønderslevvej 61
ekw@jubii.dk 
   

 

 Anders Futtrup

 


 
Stenguidens guide til sten
 
Ædelstene & mineraler II


Udregn numerologi
(download regneark her)