Liste over forhandlere
Hvis du søger en forhandler af sten og mineraler nær dig,
 kan du prøve at kontakte en af nedenstående.

Område 1000
1171 København K. Tessies, Tessie Petersen, 
Fiolstræde 14 mail@tessies.dk

Område 2000
2680 Solrød. Christinna Sandfeld, Helsehjørnet,
Fredensbovej 2  helsehjornet@live.dk

2500 Valby. Bog og mystik, Lykke Olsen, 
Valby langgade 82 a  kontakt@bog-mystik.dk

Område 3000
3300 Frederiksværk. Stjernelys healing crystaller Aps,
 Joanna Frost, Nørregade 5 joanna-anete@hotmail.com

3400 Hillerød. Pusterummet, Pia Danielsen, 
Slangerupgade 1  pia@pusterummet.dk

3630 Jægerspris. Marianne B Therkildsen, Kimen klinik,
 Kyndbyvej 82  kimen@kimen.dk

Område 4000
4000 Roskilde. Eva Olsen, Klinik og kursuscenter, 
Klosterengen 137 A, 1.sal  eva@dig-i-centrum.dk

4241 Vemmelev, Klinik Pluto, Bente Andersen,
Stationsvej 1  bente.andersen@klinikpluto.dk

4400 Kalundborg. , Kærsgaard, 
Bækketoften 5,  Lisbethkaersgaard@gmail.com

4652 Hårlev. Krystalgrotten, Laila Julendal Christiansen, 
Køgevej 39  Krystalgrotten@mail.dk

4700 Næstved. Økologisk butik, v/Claus Grønlund, 
Dehnsvej 2 A  ole@groenlund.net

4760 Vordingborg. Livskunsten, Laila Enggaard, 
Algade 43  le@livskunsten.com

4800 Nykøbing F. Helsam, v/Anni Poulsen, 
Østergågade 1  4800helsam@gmail.com

4800 Nykøbing F. Bo Schmedegaard, Højgård Ferie, Bjerregårdsvej 2, Nr. Ørslev info@hojgard.com

4874 Gedser. Grethe Larsen, Det sorte geomuseum, 
Gammelgade 25 gretheogjohnlarsen@gmail.com

4930 Maribo. Ib Norstrand, 
Skørringe skovvej 7 inors@mail.dk

Område 5000
5000 Odense C. Naturkost, Att. Jette/Ernst, 
Gravene 8 bjarne@naturkost-engros.dk

5000 Odense C. Klinik den Hvide Lotus, Camilla Ottesen, 
Vestergade 90, Boligpassagen teosofi@denhvidelotus.dk

5600 Fåborg. Det Blå Hus, Marianne Mulvad, 
Østergade 41B marianne@mulvad.dk

5700 Svendborg. Kosmetolog Anni Kristiansen,
Tvedvej 200 A anni@dinkosmetolog.dk 

Område 6000
6700 Esbjerg. Bønnespiren, Torvegade 37
Tel. 7513 6033  info@gyldenspiren.dk


6792 Rømø. Stenhuset, Nordre havnevej 32
 Tel. 2393 7516 stenhuset-romo@hotmail.com

Område 7000
7100 Vejle. Krystalbutikken, Lis Kærgaard/ Malene Lolk, 
Gl. havn 1, kld.tv mail@krystalbutikken.dk

7100 Vejle. Den 6. Sans Vejle, Ingeborg Hjortsballe Skyttehusgade 34 ingeborg@den6sans-vejle.dk 


7300 Jelling. Yvona Annemone Larsen Juhl, Yvona Håndlæser & Massage, Fåruphusvej 7 yvona@bbsyd.dk

7321 Gadbjerg. Karin Damgaard, Mindyourspirit, 
Refshaven 3 v.k@youmail.dk

7323 Give. Gittes klinik, Gitte Pedersen, 
Ullerupvej 8, Ullerup Tel: 5356 9796

7500 Holstebro. Lys og papirhuset, 
v/ Susanne Kongsøre, Nørreport

7700 Thisted. Krystallen, Doris Ege, 
Tvorupvej 38 doris@ege.cc

7770 Vestervig. Livets krydderi 
Vesterhavsvej 6, Agger info@ib-g-jensen.dk 

Område 8000

8000 Århus C, Chakra Carla, Majbritt Bergmann,
Mejlgade 28, mail@chakracarla.dk

8200 Århus. Larimar, Susanne Thobiasen,
Skejbytoften 107, sust@mailme.dk

8300 Odder. Anne Marie Hou, 
Assebækvej 8, Falling

8340 Malling. Paradiset gårdbutik, Pia Strandgaard, 
Norsmindevej 66, Lillenor pia@paradiset-gb.dk

8362 Hørning. Susanne Bach Nielsen, Heartofdreams, 
Brohaven 37  heartofdreams@live.dk

8400 Ebeltoft, Ziga Jette Bødker,
Adelgade 51, post@ziga.dk

8450 Hammel, Rikkemaja Rindom,
Voldby Hovvej 60, rikke.rindom@gmail.com

8600 Silkeborg, Kathrines Univers,
Funderholmevej. info@kathrinesunivers.dk 

8600 Silkeborg, Krystalkontoret, Bjarne Axelsen,
Søndergade 18 2.sal bax@live.dk 

8620 Kjellerup. Charlotte Bigum Andersen, 
Hornskovvej 16 charlotte-anton@live.dk

8653 Them. Livsforbindelsen, Rikke Klitgaard
Esperlundvej 2, info@livsforbindelsen.dk

8700 Horsens. Lene Britt Oddershede, 
Sønderbrogade 80 lene@krystaltemplet.dk
Butikken har åben hver fredag 15-18

8830 Tjele. Kirsten Dyrberg, 0, 
Soltoften 6 E, Rødding kirstendyrberg@hotmail.com

8832 Ulbjerg. Ole Bajsen, Lifeconsult, 
Villavej 1 oledreng@hotmail.com

8850 Bjerringbro. Berit Schartau, Klinik Schartau, 
Madekildeengen 34 berit@klinikschartau.dk

8850 Bjerringbro. Betina Buus Rasmussen, 
Højbo Kropsterapi, Boballevej 4, Borre 
betina@hojbo-kropsterapi.dk


Område 9000

9000 Aalborg, Aalborg sten og krystaller v/Tanja Søborg,
Brettevillesgade 14, 1.sal tanjasoeborg@gmail.com 

9000 Aalborg. Klinik Hald, v/Dorte Hald
Østerbro 56, Tel: 3170 1487

9640 Farsø. Minna Mølgaard Aarup, 
Nørregade 44 minna.aarup@yahoo.dk

9690 Fjerritslev. Hjertelyz, Dortea Olsen, 
Udmarksvej 23 dortea@hjertelyz.com

9900 Frederikshavn. Hos Møghe, Pia Rønnest 
Søndergade 77  pia@kybele.onmicrosoft.com 

9900 Frederikshavn. Kiosk / Cloose tårnet, Ebba Wagner, 
Brønderslevvej 61  ekw@jubii.dk

 
Telefon 4018 1914  

 Anders Futtrup

 


 
Stenguidens guide til sten
 
Ædelstene & mineraler II


Udregn numerologi
(download regneark her)